Rýžová kaše s adzuki

28.02.2020


Fazole adzuki se nechají přes noc namočené, pak v čisté studené vodě vaříme rýži, fazole adzuki, zázvor, koření saturajku, sůl, mořské řasy

Posiluje střed, posiluje, vysušuje vlhkost, je to jídlo močopudné. Toto jídlo je dobré při nadváze a při nahromadění vody. Adzuki jsou klasickým lékem beri-beri. Používají se také jako lék na krvavou stolici, průjem a k vyrovnání hormonů během menopauzy, podporuje sekreci mléka a působí na mykózu nohou.

Nejvíce postižené orgánové soustavy při nedostatku thiaminu jsou nervová soustava a kardiovaskulární aparát. Plně rozvinuté onemocnění se nazývá beri-beri a má dvě formy - suchou a vlhkou. U suché beri-beri dominuje poškození nervů a vzniká polyneuropatie vedoucí k brnění končetin, poruchám reflexů, citlivosti a hybnosti. U vlhké beri-beri je hlavní postižení srdce, které se zvětšuje a přestává správně pumpovat. Srdeční selhávání je spojené s otoky a nemocného bez léčby usmrtí. V ČR se s plně rozvinutou beri-beri zřejmě nesetkáme, ale výše zmíněné příznaky se objevit mohou spolu s únavou, nechutenstvím, bušením srdce, bolestmi hlavy a dalšími neurčitými obtížemi.